Віскоза

ВіскозаВіскоза - найперше штучне волокно, отримане людиною ще наприкінці ХІХ століття, але й донині зберігає своє значення. Воно виробляється з натурального матеріалу - целюлози, тому з усіх хімічних волокон це - «природне». Змінюючи товщину і характер Слово "віскоза" походить від латинського "viscosus", що означає - в'язкий. Основним джерелом отримання віскози є деревна целюлоза, яку піддають хімічній обробці, подрібнюють, потім піддають окислювання і обробці сірковуглецю. Віскоза була винайдена французьким вченим Гільером де Шардоне в 1884 році. Він же за допомогою віскози створив першу штучну тканину.

Віскоза - це в'язка органічна рідина, яка використовується при виготовленні віскозного волокна. Волокно у свою чергу, що застосовується в текстильній промисловості для виробництва штучних тканин і штучної шкіри. Спочатку віскоза успішно використовувалася тільки в текстилі, але потім пішли спроби виготовлення твердих предметів. Ці експерименти зазнали невдачі, тому що вироби виявлялися дуже крихкими. Подальші дослідження показали, що віскоза добре підходить для обробки та вишивки. До початку 20-го століття використання віскози остаточно увійшло в текстильну промисловість. Незабаром віскоза перемогла шерсть і бавовняну тканину на ринку жіночої білизни. Віскоза використовувалася на меблевих фабриках, у виробництві рушників і скатертин, головних уборів. Також з віскози виготовляють целофан, губки і вбираючі тканини.

З віскози як чистої, так і в суміші з іншими волокнами виробляють білизну і одяг. Матеріал дуже добре вбирає вологу, легко фарбується і має приємний шовковистим блиском. Віскоза добре переносить світло, довго не витирається, але легко мнеться і сильно набухає від води. Одяг з віскози вимагає акуратного прання, тому що у вологому стані стає значно менш міцною. Прання найкраще робити вручну, не вичавлювати і не викручувати. Пропрасовують віскозні вироби через вологу тканину.

Віскоза по праву вважається першим волокном, отриманим людиною синтетичним шляхом. Назва тканини і матеріалу звучить приблизно однаково на всіх мовах  і походить від латинського слова "viscum" - клей. Дійсно, сировина для отримання віскозної нитки - розчин ксантогенатом целюлози в їдкому натрії нагадує клей яскраво-помаранчевого або, при наявності домішок, бурого або зеленого кольору.

штучні волокнаВіскозу можна назвати однією з найнатуральніших  штучних волокон, тому що вона являє собою відновлену целюлозу, тобто склад віскози дуже близький до складу натуральних рослинних волокон. Властивості чистої віскози найбільше нагадують властивості бавовни. Тканина приємна на дотик, гігроскопічна і проникнення повітря. Чиста віскоза напівпрозора і блискуча і цим схожа на шовк. Для позбавлення від блиску (якщо він небажаний) віскозу обробляють додатково або вводять у розчин матуючи добавки. Віскоза не накопичує статичної електрики. Віскозне волокно легше, ніж бавовняне.

Проте недоліки натуральної тканини не обійшли стороною і віскозу: вона легко мнеться і руйнується під впливом атмосферних факторів в результаті сумісної дії води, кисню, оксидів повітря і ультрафіолетового випромінювання. Подібним впливів піддається і натуральний хлопок, проте в його складі крім целюлози є природні антиоксиданти та захист від сонячного світла, тому бавовна стійкіше чистої віскози до впливів зовнішнього середовища.

Виробники пряжі і тканин з віскози враховують цю особливість чистої віскози і вводять в неї додаткові компоненти: хімічні антиоксиданти й фільтри ультрафіолетового випромінювання, що дозволяє продовжити термін життя волокна і, відповідно, речі, що з неї виготовлені. При додаванні в розчин віскози сульфату міді і гідроксиду амонію отримують медноамміачное волокно.

Вперше процес регенерації целюлози був описаний англійцем Дж. Мерсером в 1844 році. Однак промислове отримання віскозного волокна винайшли майже через півстоліття, в тій же Англії, в 1892 році Кросс, Бевін і Бідл. Розчин ксантогенатом целюлози в їдкому натрії видавлювали тонкою цівкою в ємність з кислотою - так виходила віскозна нитка.

Англія недовго утримувала монополію на виробництво віскози. У 1909 році у Франції з віскозного розчину отримали пакувальну плівку - целофан. Властивості нових матеріалів були високо оцінені людьми, тим більше, що сировиною для виробництва їх служили відходи виробництва бавовняно тканин і паперу і деревна тирса. Тобто, прекрасну, схожу на шовк тканину і прозора пакувальна плівка виходили буквально зі сміття!

Точну хімічну формулу целюлози визначили лише в 1934 році, коли виробництво віскози вже йшло повним ходом. У СРСР перед Другою Світовою війною освоїли виробництво і віскозних ниток і целофану, а 1940 придумали своє похідне віскози - штучну шкіру - кирзу. Втім, ті, кому довелося носити кирзові чоботи, навряд чи поминали винахідника добрим словом.

Зазвичай в пряжу та тканинах віскозу змішують з іншими волокнами: бавовною, льоном, вовною та шовком - щоб отримати більш дешевий матеріал практично без втрати ним "натуральних" якостей; з поліестером - для міцності і зносостійкості, з лайкрою або еластаном - для отримання еластичного " тягнучого "полотна.


Хочете отримувати подарунки, беріть участь у конкурсах та першими дізнавайтесь про наші акції?

Залиште свій email.


Ім`я*
Введіть ім'я

Електронна пошта*
Введіть електронну пошту